Jaki zlewozmywak jest najlepszy dla twojej kuchni?
Data publikacji 6 września 2022Jaki zlewozmywak? Ile komor, jaki kolor i z czego ma być wykonany? Te pytania często zadaje sobie wiele osób, które remontują lub składają swoje kuchnie od zera. Obecnie nie tylko funkcjonalność się liczy, lecz także wygląd. Wszystkie powyższe pytanie i niuanse sprawiają, że z pozoru łatwe zadanie staje się bezsensownie skomplikowane.
Kiedy należy się zdecydować jaki zlewozmywak wybierzemy?
Już na etapie planowania remontu powinniśmy skupić się na trzech kluczowych wymiarach:
- długość,
- szerokość,
- głębokość
- ile komor,
- ociekacz.
Te podstawowe dane dają nam pierwszą możliwość rozpoczęcia poszukiwań naszego wymarzonego zlewozmywaka. Jednak to nie wszystko, ponieważ na planie czy na ekranie komputera nie zawsze jest to widoczne tak dobrze jak na żywo.
Jeżeli masz szanse na spróbowanie albo przymierzenie tego jak twój zlewozmywak może wyglądać, zrób to. Po co warto to wiedzieć?? Po to, żeby po instalacji nie żałować, że mógł znajdować się on z innej strony albo mieć dwie komory.
Zobacz też: Domowe środki czystości – jak się za nie zabrać?
Co brać pod uwagę wybierając zlewozmywak?
Wiele czynników kształtuje to na jaki zlewozmywak się zdecydujemy. Poniżej niektóre z nich:
- jaki będzie miał kolor,
- z jakiego materiału będzie wykonany,
- jaki będzie miał kształt oraz wielkość,
- czy będzie wbudowany czy nakładany,
- czy będziemy dobierać do niego dodatki.
Jak dobrać kolor zlewozmywaka?
Dobierając odcień zlewozmywaka zwróć uwagę na to, jakiego koloru jest twój blat czy meble w kuchni. Pamiętaj trzymanie wszystkiego w jednym odcieniu nie jest złe.
Dodatkowo zwróć uwagę na twardość wody. Im twardsza jest woda (zawiera dużo wapnia) tym więcej osadów będzie zostawiać. Z tego powodu często sugerowane są jasne odcienie, czy po prostu biały, ze względu na to, że na nich nie widać tak bardzo dużo osadów. A co, jeżeli chcesz czarny kolor? Czy będzie on wiecznie zabrudzony? Czy będziesz musiał go częściej myć?
Czarny zlewozmywak – opinie i porady
Tak jak jest to wspomniane wyżej im twardsza woda tym więcej zostawia białych osadów, które będą widoczne na czarnym kolorze. Istnieje wiele metod zapobiegania takim plamom niektóre z nich to:
- regularne czyszczenie zlewozmywaka, aby plamy na nim nie osiadały,
- zaimpregnowanie zlewozmywaka,
- rzadsze korzystanie, jeżeli posiadasz zmywarkę, którą używasz do naczyń a zlewozmywaka używasz np. do owoców czy warzyw.
Opinie związane z czarnym zlewozmywakiem są różne. Jeden powie, że to była najlepsza decyzja w jego życiu a drugi na odwrót. Jednak najczęstszym problemem są wymieniane w tekście białe plamy i problemy z ich doczyszczaniem. Często pojawiają się także komentarze typu: “Nie wiem czemu nie zdecydowałam się zaimpregnować mojego zlewozmywaka od samego początku”.
Materiał
Producenci zlewozmywaków oferują wiele modeli z różnych materiałów, jednakże najczęstszym wyborem cieszą się modele klasyczne ze stali nierdzewnej. Innym popularnym materiałem dla zlewozmywaka jest granit.
Kształt i wielkość
W tym przypadku jesteśmy niejako uzależnieni od przestrzeni jaką mamy dostępną na zamontowanie zlewozmywaka. Więc to trzeba antycypować już na etapie planowania.
Wbudowywać czy nałożyć?
Kolejne z pytań, które w teorii jest proste ale może ci zająć dużo czasu na zdecydowanie się. Wbudowane są obecnie najbardziej popularne, ale są trudniejsze w montażu. Nakładane charakteryzują się łatwością montowania ale trzeba pamiętać o odpowiednio dobranym rozmiarze zlewu oraz szafki. Moja porada jest prosta, jeżeli masz opcje przetestowania obu wersji zrób to i zobacz, który tobie bardziej pasuje.
Dodatki
Rzecz trywialna, ale jednak warta przemyślenia. Tutaj wchodzą w grę różne dozowniki mydła lub płynu oraz koszyki na sztućce. Te rzeczy natomiast są kompletnie zależne od ciebie.
Zobacz także: Prezenty DIY – prosta rzecz, którą możesz zrobić sam