Jakie bezpieczniki do domu wybrać?

Jakie bezpieczniki do domu wybrać? To pytanie zadajesz sobie, coraz częściej. W naszych mieszkaniach czy domach pojawiają się sprzęty zasilane energią elektryczną, źródła światła i duże ilości gniazdek. Co za tym idzie? Występuje szansa na zwarcie, przeciążenie lub przepięcie. Jak temu zapobiec? Wystarczy wyposażyć nasze domostwa w bezpieczniki. Jakie bezpieczniki do domu?

Jakie bezpieczniki do domu?

Bezpieczniki w domu są podstawą wyposażenia każdego domu. Ich głównym zadaniem jest ochrona całej instalacji elektrycznej. Zaczynając montaż bezpieczników trzeba wybrać odpowiedni bezpiecznik główny. Wartość takiego wyłącznika powinna odpowiadać maksymalnemu natężeniu energii elektrycznej w domu. Im wyższy współczynnik głównego bezpiecznika w domu tym więcej urządzeń może funkcjonować w tym samym czasie. Zmniejsza to także ryzyko występowania zwarć.

Zobacz też: Automatyka domowa – od czego zacząć?

Jakie jest główne zadanie bezpieczników?

Bezpieczniki w domach i mieszkaniach najczęściej występują w trzech typach. Są to, bezpieczniki typu B, C i D. Zadaniem klasy B jest ochrona przed piorunami, typ C pomaga w swobodzie używania sprzętu domowego a typ D jest umieszczany w puszkach i gniazdkach.

Teraz pewnie zadajesz sobie pytanie: “Skąd mam wiedzieć, jaki wybrać bezpiecznik do domu?”. Najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z elektrykiem, który profesjonalnie zmierzy napięcie i doradzi, jakie bezpieczniki powinieneś zamontować.

Najpopularniejsze bezpieczniki do domu

Najczęściej stosowanym rodzajem są osłony nadprądowe. Gwarantują one skuteczne zabezpieczenie urządzeń rozdzielczych, transformatorów oraz innych elementów systemu.

Jednak zabezpieczenie zwarciowe jest wciąż najbardziej popularnym wyborem, mimo rozwoju technologii. Głównie jest to spowodowane zaufaniem do efektywnego działania, a także ekonomiczności.

jakie bezpieczniki do domu

Zobacz także: Gdzie zamontować czujnik czadu – poprawny montaż

Instalacja

Wiedząc już, jakie bezpieczniki chcesz do domu, możesz zabierać się za ich montaż. Najbezpieczniejszym sposobem będzie kontakt z elektrykiem lub wcześniejsze przygotowanie projektu instalacji elektrycznej.

Pomoc elektryka przy montażu bezpieczników do domu

Osoba znająca się na swoim fachu będzie w większości przypadków niezawodna w swoich działaniach. Jasna jest też sprawa, że zaangażowanie elektryka wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednakże nie tylko gwarantujesz sobie profesjonalny montaż, ale fachowiec jest w stanie określić lub doradzić, jaki typ bezpieczników jest najlepszy do twojego domu.

Projekt instalacji elektrycznej

Tutaj znowu pojawia się kwestia kontaktu tym razem z firmą, która takie projekty wykonuje lub z wcześniej wspomnianym elektrykiem. Cena takiego projektu jest większa niż wykonanie niektórych potrzebnych kroków przed instalacją samemu.

Jednak na profesjonalnej pomocy czy to elektryka czy firmy zajmującej się instalacjami bezpieczników nie możemy wyjść źle.     

Dobieranie bezpieczników do domu

Dobranie odpowiednich osłon jest ważne dla twojego domu czy mieszkania. Dodatkowo nigdy nie wyjdziesz źle korzystając z pomocy profesjonalistów. Pamiętaj także o dobraniu odpowiedniego bezpiecznika głównego. A więc, czy ty już wiesz, jakie bezpieczniki do domu wybrać?

Redakcja defunc.pl