Gdzie zamontować czujnik czadu – poprawny montaż

Czujniki czadu to małe urządzenie, które może uratować nam życie a my nawet tego nie wiemy. Gdzie zamontować czujnik czadu oraz jak to zrobić? W teorii montaż takiego czujnika nie jest trudny, wystarczy tylko wybrać odpowiednie miejsce i zainstalować według kroków pokazanych w instrukcji. Taki sposób zamontowania urządzenia powinno przebiegać łatwo i bez problemów.

W jakich przypadkach powinno się posiadać czujnik czadu?

Każdy dom czy mieszkanie, które wykorzystuje ogrzewanie przez spalanie węgla czy gazu powinno się zaopatrzyć właśnie w urządzenie wykrywające czad. Alternatywą do czujnika jest natomiast regularna wentylacja, serwis czy sprawdzanie szczelności urządzeń grzewczych.

gdzie zamontować czujnik czadu

Czujnik czadu – gdzie zamontować?

Pierwsze pytanie, które trzeba sobie zadać to: “Gdzie zamontować czujnik czadu?”. Najbardziej logicznym miejscem wydaje się pomieszczenie z potencjalnym zagrożeniem zatrucia czadem, którym w większości przypadków jest łazienka. Pojawiają się jednak wyjątki, gdzie nie można zamontować czujnika właśnie tam. Inne potencjalne miejsca, gdzie można zamontować czujnik czadu to piec czy kominek. Wtedy należy zwrócić się do zaleceń producenta, które są opisane w instrukcji obsługi urządzenia. Dodatkowo zaleca się montowanie nie jednego, a przynajmniej dwóch czujników. Pewnie jesteś ciekaw dlaczego?

Zobacz także: Automatyka domowa – od czego zacząć?

Czemu lepiej montować dwa, a nie jeden czujnik?

Czad, czyli inaczej tlenek węgla (CO) jest gazem, którego człowiek nie jest w stanie wyczuć. To jest główny powodów, dla którego powinno się instalować minimum dwa czujniki. Gdzie w takim razie powinien być zainstalowany drugi czujnik czadu? Świetnym miejscem jest np. salon lub inne pomieszczenie, gdzie często spędzamy czas. Dlaczego? Głównie po to, aby wiedzieć czy czad nie zaczął się rozprzestrzeniać w innej części domu, w której nas akurat nie ma.

Montaż czujnika czadu

Pierwsza i najważniejsza rzecz to przestrzeganie instrukcji montażu. Jasne można zabierać się za to bez instrukcji, ale ryzykujemy błędem w montażu, a co za tym idzie? Błąd w funkcjonowaniu urządzenia.

Instrukcja zawiera wszelkie wytyczne dotyczące instalacji oraz tego gdzie zamontować czujnik czadu. Nie wstydź się przeczytać instrukcji w przypadku gdy chodzi o życie twoje i twojej rodziny.

Testowanie czy czujnik działa poprawnie

Po tym jak czujnik czadu został zamontowany, należy przeprowadzić test czy działa poprawnie. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi nam znowu instrukcja obsługi, gdzie producent urządzenia załączył opis poprawnego sposobu przeprowadzenie testu. Niektóre z czujników są też wyposażone w  przycisk, który umożliwia przetestowanie alarmu dźwiękowego.

Zobacz też: Jakie bezpieczniki do domu wybrać?

Podsumowanie

Podsumowując, czujnik czadu, gdzie zamontować?  W miejscu, gdzie występuje największe zagrożenie kumulacji tlenku węgla. Dlaczego lepiej jest zamontować dwa, a nie jeden czujnik? Głównie dlatego, że możemy reagować nie będąc w miejscu zagrożenia. I najważniejsze, czemu trzeba przestrzegać instrukcji? Żeby się nie pomylić w montażu, a także zadbać o życie swoje oraz najbliższych.

Redakcja defunc.pl