Automatyka domowa – od czego zacząć?

Kiedyś oglądając filmy science fiction byliśmy pod wrażeniem technologii oraz tego jak działa system przyszłości. Obecnie nie jest to wcale tak trudne, aby się do tego przybliżyć. Jesteś ciekaw jak? Odpowiedzią jest automatyka domowa, systemy inteligentnego domu czy po prostu smart home. Te wszystkie określenie są często używane zamiennie do określania inteligentnych domów oraz ich systemów.

Automatyka domowa – co to jest?

Automatyka domowa, zwana także „domotyką” jest to system sterowania, który łączy wszystkie urządzenia w twoim domu dając ci komfort życia. Wszystko jest podłączone do jednostki centralnej, którą może być tablet, telefon lub smartwatch. Niekoniecznie musisz też być stale podłączony z Internetem.

Mając powyższe podstawy o tym czym jest automatyka domowa, możemy przejść do bardziej skomplikowanych rzeczy, czyli samego inteligentnego domu. Więcej na ten temat tu.

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom (z ang. smart home) to określenie, którego zbiorczo używamy dla systemów i urządzeń właśnie automatyki domu. Obecnie w naszych domach mamy dostęp do Internetu, co często jest pierwszym krokiem do instalacji systemu, ale nie zawsze będziesz tego potrzebował.

Firmy często oferują automatykę offline, która polega na montażu głównego panelu sterowania np. w salonie.

Co wchodzi w automatykę domową – urządzenia i produkty

Tutaj tak naprawdę nie ma ograniczeń, ty decydujesz ile chcesz mieć urządzeń i jakie one będą. Im więcej tym lepiej, ponieważ twój dom staje się wtedy bardziej inteligentny.

Urządzenia, za których potencjalną instalację się zabierzesz będą odpowiadać za:

  • bezpieczeństwo – np.: czujniki ruchu, czujniki drzwi i okien, a także syreny alarmowe,
  • oświetlenie – często do ich sterowania wykorzystasz smartfon czy tablet, pozwolą one na sterowanie jasnością czy barwami oświetlenia,
  • ogrzewanie – pozwala na kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach,
  • inteligentne czujniki – tutaj mamy czujniki temperatury, czujniki dymu i gazu informujące o niebezpieczeństwach (np.: czad).

Tak jak jest to widoczne wyżej, masz wiele opcji aby zmodernizować swoje życie. Są to tylko niektóre z systemów umożliwiające automatyzację domu i sprawienie, że ty też możesz być smart.

Zobacz też: Gdzie zamontować czujnik czadu – poprawny montaż

Systemy sterowania ogrodem

Zdajesz sobie sprawę z systemów sterowania domem. A co jakbym ci powiedział, że twój ogród również może być smart?

Automatyka domowa w twoim ogrodzie

Tutaj nie ma tak dużej ilości czujników jak w systemach domowych. Natomiast większość pracy wykonują roboty, którymi zdalnie sterujemy przez nasz telefon.

Urządzenia wykorzystywane w systemach ogrodowych

Najbardziej popularny jest robot koszący trawę. Proste urządzenia takie jak to, są sterowane przez nas. Są sprzedawane osobno lub w zestawach z innymi podzespołami.

Inna rzecz to kontrolery temperatury w basenie, regulacja oświetlenia w altanie lub monitoring, który znajduje się coraz częściej na prywatnych posesjach.

Zbierz pomysł na inteligentny dom

Na początku przemyśl dokładnie wszystkie możliwe opcje. Czy chcesz aby twój system przyczyniał się do komfortu życia? Przez ochronę twojej prywatności i wykrywanie otwartych okien. Możesz także skupić się na oszczędzaniu energii przez zwiększenie efektywności instalacji.

Po przeanalizowaniu wszystkich możliwych urządzeń, możesz przystąpić do planowania swojego inteligentnego domu. W tym przypadku zalecany jest kontakt z jednym z wielu producentów, którzy zajmują się systemami i instalują oprogramowania.

automatyka domowa

Tworzenie systemu automatyki domowej

Zobacz na więcej niż jedną ofertę, zapoznaj się z nią, pozbieraj dane. Wielu producentów proponuje te same produkty, różniące się one minimalnie. Więc trzeba dobrze sprawdzić i rozmawiać ze specjalistami.

Każda firma będzie chciała zaoferować ci to co mają najlepsze. Pamiętaj, że jak nie to to następny. Znajdziesz więcej niż jedna czy dwie opcje. Sprawdzaj rynek, zawsze jest szansa na to, że pojawi się nowy producent chcący zmodernizować twój budynek.

Korzyści instalacji smart home

Wykorzystują funkcję smart home zyskasz na wygodzie oraz bezpieczeństwie. Z drugiej strony oszczędzisz, ponieważ automatyka domowa umożliwia kontrolowanie zużycia energii. Dodatkowo wykorzystuje powiadomienia do wskazania, które z urządzeń kosztują najwięcej.

Co daje nam automatyzacja domu?

Automatyzować możesz nie tylko dom czy ogród. Co myślisz o zautomatyzowanym życiu?

Brzmi absurdalnie a jednak jest możliwe. Pozwoli ci to na oszczędzenie czasu i energii. O tym jak świetna jest automatyka domowa było już wyżej. Z życiem jest podobnie.

Jak wygląda codzienność z systemami automatyki domowej

Jesteśmy zabiegani i nie mamy czasu na proste domowe czynności. Tutaj właśnie swoją rolę odgrywają systemy. Zawsze masz telefon przy sobie, często nawet jedząc przeglądasz media społecznościowe czy artykuły.

Wykorzystaj to, sprawdź czy nikt nie próbuje się włamać lub czy twoje dziecko śpi bez żadnych problemów.

Sprzątanie również jest łatwiejsze, jednym kliknięciem włączysz odkurzacz czy pralkę. Jeżeli korzystasz z usług sprzątających i nie ma cię często w domu, to przez aplikację będziesz w stanie wpuścić osobę, która przyszła sprzątać twój dom.

Zerknij: Jakie bezpieczniki do domu wybrać?

Podjęcie decyzjiautomatyka domowa

Pamiętaj najważniejsze jest to, że to jest twój budynek, w którym ty będziesz przebywał najwięcej czasu. Spraw aby inteligentny dom, na który się zdecydujesz był idealny dla ciebie.

Jest wiele firm oferujących systemy inteligentnych domów na rynku. Nie musisz ograniczać się do jednego systemu. Skorzystaj z jednego do domu a drugi może działać w ogrodzie.

Podejmując ostateczną decyzję o tym jaki system inteligentnego domu wybierzesz pomyśl o sobie i o tym jakie funkcje chcesz mieć w swoim inteligentny domu.

Im więcej ich zaimplementujesz tym większy komfort życia sobie gwarantujesz.

Instalacja systemu automatyki domowej

W celu instalacji skontaktuj się ze specjalistą, na którego się zdecydowałeś po dokładnym przeglądzie ofert. Czemu? Jasne możesz to zrobić samemu, ale ryzykujesz błędnymi ustawieniami systemu.

Błędy w ustawieniach mogą zniechęcić nas do dalszego korzystanie z systemów ułatwiających życie.

Pozostaw więc automatyzację komuś kto się na tym zna. A następnie zostaje tylko korzystanie z systemu w każdych warunkach.

Redakcja defunc.pl