Ochrona przed kradzieżą

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznych czasach. Wszystkie wskaźniki i dane z oficjalnych rządowych agencji na całym świecie wskazują, że poziom zagrożenia i przestępczości zaczął drastycznie wzrastać kilkanaście lat temu i wzrost ten jest utrzymywany w większości państw (poza kilkoma wyjątkami) w większości państw na świecie.

Problem ten nie ominął również naszego kraju

Z roku na rok polskie służby (przede wszystkim Policja) notują coraz więcej przypadków napadów, pobić, włamań i kradzieży. Szczególnie przykre wydaje się liczba przypadków włamań i kradzieży, która w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła w Polsce szczególnie.

Co przyczynia się do tego, że złodzieje i włamywacze coraz zuchwalej decydują się na kradzieże i włamania? Problem może tkwić niekoniecznie po stronie włamywaczy (w końcu włamywacz z końca lat dziewięćdziesiątych nie różni się zbytnio swoimi umiejętnościami i charakterem od włamywacza z 2020 roku) czy też służb policyjnych, które w ostatnim czasie zanotowały znaczący wzrost poborów. Problem ten według wielu ekspertów może leżeć po stronie nas samych, Polaków.

Jesteśmy niestety coraz mniej ostrożni i coraz bardziej rozkojarzeni. Przykładamy też coraz mniejszą wagę do kwestii naszego bezpieczeństwa. Złodzieje i włamywacze to widzą i (tutaj nie można im się dziwić) sprawie i efektywnie to wykorzystują.

Środki bezpieczeństwa

W takim razie jakie środki bezpieczeństwa należy przyjąć, żeby zmniejszyć szansę, że ktoś okradnie nas na ulicy czy w komunikacji zbiorowej, lub też włamie się pod naszą nieobecność do naszego domu i ukradnie z niego wszystkie nasze kosztowności?

Pierwszym niezbędnym elementem, który wydaje się być może oczywisty, ale wbrew pozorom bardzo wiele osób o nim zapomina, jest zwyczajna ludzka ostrożność. Powinniśmy zawsze obserwować co dzieje się wokół nas, nieważne czy idziemy ulicą, czy stoimy w autobusie czy też siedzimy na przystanku. Zawsze powinniśmy mieć oczy dookoła głowy i sprawdzać na bieżąco co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu. Jeżeli widzimy coś podejrzanego, na przykład mężczyznę, który stoi podejrzanie blisko nas lub który bardzo intensywnie nas obserwuje, to pilnujmy się, ponieważ nigdy nie wiadomo czy nie jest to potencjalny złodziej.

Kiedy wychodzimy natomiast z domu, to zawsze sprawdzajmy dwa razy czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte. Jeżeli wyjeżdżamy na dłuższy okres (na przykład na wczasy), to nie informujmy o tym każdego na lewo i prawo – jest to bowiem zaproszenie dla potencjalnego włamywacza, który będzie wiedział kiedy nie ma nas dłużej w dom i kiedy może uderzyć.

Ważne są też inne środki poza samą ostrożnością. W przypadku przebywania poza domem dobrą ochroną dla naszego portfela czy kluczy może być lokalizator GPS, który możemy włożyć na przykład do naszego portfela.

Monitoring domu może natomiast okazać się bardzo efektywnym zabezpieczeń dla naszego domu lub mieszkania, który być może trochę kosztuje (szczególnie jeżeli chcemy zatrudnić firmę ochroniarską), ale daje za to naprawdę realne i namacalne zabezpieczenie dla nas i dla naszej rodziny.

Redakcja defunc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.