Kto potrzebuje konta walutowego i ile ono kosztuje?

Założenie konta walutowego jest bardzo łatwe. W większości banków można zrobić to nawet przez Internet, choć procedura założenia takiego konta w stacjonarnej siedzibie banku również jest prosta i wymaga dopełnienia minimum formalności. Kto potrzebuje konta walutowego, jaki jest koszt jego otwarcia i prowadzenia?

Po co mi konto walutowe?

Konto walutowe przyda Ci się, by korzystać z usług serwisów, na których można sprzedawać i kupować waluty – czyli kantorów internetowych. Rejestracja na wybranej platformie zajmuje parę chwil, a po zalogowaniu trzeba dodać numery rachunków, by stworzyć wirtualne konta, a których można obserwować historię transakcji i stan środków w kantorze online. Na takiej platformie należy dodać przynajmniej dwa rachunki prowadzone w wybranym banku: w tym jeden przypisany do konta walutowego.

Kupno i sprzedaż walut w kantorze internetowym jest dla posiadaczy konta walutowego proste, a oszczędność wynikająca z niższych cen walut online – warta korzystania z takich usług. A o to, komu nie jest potrzebne konto walutowe, pytamy przedstawiciela Kantoru CENT we Wrocławiu:

– Osoby pracujące za granicą nie potrzebują konta walutowego. Jeśli ktoś jest zatrudniony, przykładowo, w Niemczech, ma niemieckie konto bankowe i chce zrobić przelew rodzinie w Polsce, to nie musi wymieniać euro na złotówki. Bank sam dokona przewalutowania. Co innego, jeśli pieniądze zarobione za granicą chcemy zaoszczędzić: wówczas mogą one „czekać” na naszym koncie walutowym na najlepszy kurs i sami decydujemy, kiedy je wymienić na złotówki.

Koszt założenia konta walutowego

Za otwarcie konta walutowego, podobnie jak w przypadku zwykłego rachunku bankowego, nie ponosi się żadnych opłat. Co ważne, jego prowadzenie także – najczęściej – nie wiąże się z żadnymi kosztami. Opłaty jednak zaczynają się później. Dlatego, mimo iż każdy bank oferuje darmowe konto walutowe, nie warto zakładać go w pierwszej lepszej placówce.

Zanim otworzysz konto, porównaj oferty banków – informacje zawarte w tabelach opłat mogą Cię zaskoczyć. Sprawdź także, czy aby założyć konto walutowe w banku X, wystarczy Ci  konto osobiste w banku Y: może się zdarzyć, że bank X wymaga od klienta konta osobistego założonego wyłącznie w tym banku.

Koniecznie zwróć uwagę na to, czy bank pobiera opłatę za korzystanie z bankomatów za granicą i w jakiej wysokości oraz czy wydanie karty wiąże się z kosztami. A jeśli często dokonujesz przelewów zagranicznych – nie zapomnij sprawdzić, jaką cenę dla takiego przelewu przewiduje wybrany przez Ciebie bank. Aby nie okazało się, koniec końców, że utrzymanie takiego „darmowego” konta walutowego kosztuje Cię więcej niż sądziłeś.

Redakcja defunc.pl