Oszczędzanie – luksus czy konieczność?

Dużo mówi się ostatnio o konieczności oszczędzania pieniędzy i pewnie wiele osób zastanawia się, jak zacząć oszczędzać bez stresu, że nasza pensja jest zbyt niska, aby zbudować sobie poduszkę bezpieczeństwa.
Rozprawimy się w tym tekście z wszystkimi mitami i obawami dotyczącymi oszczędzania. Podpowiemy jak wyjść z długów i zacząć budować swoją finansową przyszłość.

Mity w oszczędzaniu

Jednym z największych mitów dotyczących oszczędzania jest, że osoby z niską pensją nie mogą oszczędzać. To oczywiście nieprawda bo oszczędzać może absolutnie każdy. Wszystko zależy od naszej chęci i odpowiedniego poukładania swoich wydatków i budżetu domowego.
Zacznijmy jednak od początku, czyli jak wyjść z długów.

Spis długów

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą powinna zrobić każda osoba, która jest zadłużona to spis długów. Wszystkich długów – kredytów bankowych, chwilówek, pożyczek od rodziny i znajomych, przeterminowanych rachunków itd. Podejdźmy do tego zadania bardzo rzetelnie i skrupulatnie bo to będzie podstawa naszego planu walki z długami. Kolejna rzecz to uporządkowanie długów w kolejności ich spłacania. Na pierwszy ogień powinny iść długi już przeterminowane, czyli takie, których okres płatności już minął – szczególnie rachunki za prąd, gaz, mieszkanie itd. To je musimy spłacić w pierwszej kolejności. Następne na liście powinny znaleźć się pożyczki bankowe i chwilówki. Są dwa sposoby, jak podejść do takiej listy. Jeden logiczny, czyli w pierwszej kolejności spłacamy długi, które mają najwyższe oprocentowanie.

Splata długów

Drugi sposób to spłata długów od najmniejszego do największego. Rekomendujemy drugi sposób – łatwiej będzie nam się zmotywować do oszczędzania i spłaty zobowiązań, gdy zauważymy, że szybko znikają.
Kolejnym krokiem jest stworzenie prostego budżetu domowego, który pomoże nam kontrolować, gdzie wydajemy nasze pieniądze. W budżecie powinniśmy uwzględnić wszystkie nasze miesięczne wydatki oraz przewidzieć jakąś kwotę na wydatki okazjonalne. Budżet pozwoli nam dokładnie zweryfikować, jaki jest stan naszych finansów i sprawdzić, gdzie możemy wprowadzić oszczędności.

Obcięcie wydatków

Kolejnym krokiem do wyjścia z długów jest obcięcie wydatków do absolutnego minimum. Na okres walki z długami ograniczamy wszystkie wydatki, które nie są niezbędne do życia i pracy. Oszczędzić możemy na wielu rzeczach – codziennych zakupach, rachunkach, wyjściach na miasto czy do kina. Na to przyjdzie jeszcze czas, gdy już spłacimy wszystkie nasze długi. Sposobów jest wiele – nie pijemy kawy w kawiarniach, nie jemy na mieście, nie kupujemy niepotrzebnych rzeczy. Zaoszczędzić możemy też na codziennych zakupach. Róbmy je raz w tygodniu, dokładnie planujmy posiłki na cały tydzień.

Wszystkie te działania pozwolą nam zaoszczędzić znaczące kwoty. Dodatkową gotówkę na spłatę długów możemy zdobyć również sprzedając niepotrzebne mam rzeczy czy szukając dodatkowej pracy na wieczory czy weekendy. Już po miesiącu zauważycie, że w Waszym portfelu zostaje więcej pieniędzy, a Wy będziecie czuć się pewniej i bezpieczniej.
Gdy już pozbędziemy się wszystkich finansowych zobowiązań nie rezygnujmy z prowadzenia budżetu domowego, aby w przyszłości znów nie popaść w problemy finansowe.

Redakcja defunc.pl