Czym są laptopy?

Laptop, czyli komputer przenośny, został stworzony, by użytkownik mógł mieć komputer zawsze przy sobie. W jednym urządzeniu kryje się wszystko to, co jest potrzebne do pracy bądź rozrywki. Warto przeanalizować dostępną na rynku ofertę oraz skonfrontować ją ze swoimi wymaganiami.

Dla kogo przeznaczone są laptopy?

Czasy w których laptop był używany przede wszystkim do pracy biurowej bezpowrotnie minęły. Aktualnie komputer przenośny jest obecny praktycznie w każdym domu. Oglądanie filmów czy przeglądanie internetu to podstawowe zadania laptopów w domu. Są to domowe centra rozrywki zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Jednak wydajność i moc nowoczesnych laptopów pozwala na dużo więcej. Dobrym przykładem są tu MacBooki, które z powodzeniem wykorzystywane są do montażu wideo czy tworzenia muzyki. Dostępne na rynku laptopy Apple – MacBook Pro czy MacBook Air można bezproblemowo umieścić w kategorii „wart swojej ceny”. Komputery MacBook nie odbiegają jakością oraz wydajnością od komputerów stacjonarnych, co pozwala na równie efektywną pracę z każdego miejsca na ziemi.

Laptopy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupno laptopa powinno być przede wszystkim poprzedzone sumienną analizą swoich potrzeb. Czy jest to laptop Apple, Asus, Lenovo czy Acer – najważniejsze jest dopasowanie sprzętu do celów użytkowania. Inne preferencje przy wyborze komputera przenośnego powinien mieć grafik komputerowy, inne programista, a jeszcze inne profesjonalny gracz e-sportu. Na stronie https://www.neonet.pl/komputery/laptopy.html dostępnych jest prawie 300 modeli pogrupowanych w kategoriach użytkowych.

Procesor i RAM

Te dwie wartości potrafią zadecydować o szybkości działania laptopa. Bardzo często spotykany Intel Core i5 to dobra, wszechstronna opcja. Wzbogacona przynajmniej 8GB pamięci RAM pozwala na przyjemne użytkowanie komputera. Jednak gdy zależy nam na wysokiej wydajności laptopa to warto rozważyć kupno sprzętu w którym rodzaj procesora odpowiada Intel Core i7 lub Intel Core i9. Dołożenie kości pamięci RAM o pojemności przynajmniej 16GB w typie DDR4. W komputerach MacBook z chipem Apple M1 Pro znajdziemy 10-rdzeniowy procesor i 16-rdzeniowe GPU oraz 32GB RAM, co sprawia, że laptop MacBook sprosta nawet największym wyzwaniom.

Wymiary i ekran

Wybór wielkości laptopów jest bardzo duży. Na rynku znajdziemy modele z matrycą od 12,4″ do 17,3″. Zestawiając je ze sobą od razu widać, że różnica jest ogromna. Dodatkowo im większa przekątna ekranu, tym większa waga komputera. Jest to ważny aspekt szczególnie, jeśli chcemy często transportować laptopa. Oprócz przekątnej ekranu trzeba także sprawdzić rozdzielczość, jaką oferuje produkt oraz kilka parametrów dodatkowych. Jednym z nich jest ekran dotykowy, który dla jednych jest niepotrzebnym bajerem, a dla drugich podstawą egzystencji z laptopem.

Pamięć wewnętrzna

Dysk to miejsce, gdzie przechowywane są wszelkie dane komputera. Wyróżniamy dyski HDD oraz SSD. Te drugie są rozwiązaniem nowszym i o wiele bardziej efektywnym. Dysk SSD pozwala przyspieszyć pracę komputera. Jak to możliwe? System operacyjny (Microsoft Windows czy inny) jest zainstalowany na dysku twardym. Z racji tego, że dysk SSD zapewnia szybszy odczyt danych, pozwala także szybciej odczytać dane potrzebne do działania systemu. Pojemność dysku również ma znaczenie, szczególnie jeśli chcemy lub musimy przechowywać na nim dużo danych. Dysk HDD, który spotkamy szczególnie w starszych modelach, jest tańszy niż dysk SSD, jednak także bardziej awaryjny. MacBook M1 Pro 16 z dyskiem SSD 512 GB to jeden z najlepszych dostępnych na rynku laptopów.

Czas pracy na baterii

Wydajna bateria to podstawa dla tych, którzy lubią mieć swobodę i korzystać z komputera bez kabla w każdym zakątku domu. Brak konieczności ładowania baterii co 3 godziny to dla wielu duża zaleta. Warto pamiętać, że do przeglądania internetu czy gdy używamy aplikacje typu Microsoft PowerPoint, komputer zużyje mniej energii, niż do oglądania seriali czy grania w gry komputerowe. Równie ważny jest czas pracy na baterii, gdy komputer ma być przenośny w każdym tego słowa znaczeniu. W tym zestawieniu wysoko pozycjonuje się MacBook Pro 13, którego czas pracy na baterii według wskazań producenta to 20 godzin.

Dodatkowe funkcje

Z dodatkowego wyposażenia, które warto sprawdzić przed zakupem laptopa przydatne są takie rzeczy jak podświetlana klawiatura, touch ID, gładzik force czy touch bar. Procesory i pamięć RAM wpływają ma prędkość działania laptopa, jednak efekty graficzne zależą przede wszystkim od karty graficznej. Model karty graficznej warty polecenia to Intel Iris Plus.

Dlaczego warto zdecydować się na laptopa?

Laptop to niezwykle przydatna rzecz w każdym domu. Jego wymiary i waga w porównaniu z komputerami stacjonarnymi dają mu dużą przewagę co do mobilności. Nowoczesne laptopy są na bardzo zbliżonym poziomie do komputerów stacjonarnych, co pozwala na bardzo przyjemne użytkowanie. Komputery Apple, czyli MacBooki, mimo stosunkowo wysokiej ceny, zapewniają bardzo wysoką jakość oraz komfort użytkowania.

Redakcja defunc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.