Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Urządzanie kuchni nigdy nie powinno być pozostawiane przypadkowi. Nieprzemyślane ustawienie mebli i nieodpowiedni wybór sprzętów AGD sprawia, że gotowanie staje się udręką zamiast przyjemnością. Aranżacja powinna uwzględniać ustawienie mebli, zlewu, lodówki i kuchenki w sposób ułatwiający przyrządzane posiłków. Ponadto powinno się zadbać, by funkcje sprzętów były dostosowane do potrzeb konkretnego użytkownika. Sprawdź, co sprawia, że kuchnia jest funkcjonalna.

1. Trójkąt roboczy w funkcjonalnej kuchni

2. Praktyczne meble w małej zabudowie kuchennej

3. Nowoczesne lodówki do zabudowy

4. Jaka pojemność lodówki do funkcjonalnej kuchni?

Funkcjonalność w kwestii zabudowy kuchennej ma kluczowe znaczenie. Ustawienie mebli w przemyślany sposób sprawia, że przygotowanie kanapek, gotowanie obiadu, a nawet sprzątanie zajmuje mniej czasu. Nawet w małej kuchni można zadbać o stworzenie miejsca do gotowania na co dzień i na większe okazje. Wystarczy skorzystać z kilku uniwersalnych porad, które sprawdzają się podczas aranżowania kuchni bez względu na jej kształt i wielkość.

Trójkąt roboczy w funkcjonalnej kuchni

Zabudowę kuchenną zawsze powinno się projektować z uwzględnieniem trójkąta roboczego. Trójkąt roboczy obejmuje strefę zapasów, przygotowywania i gotowania oraz pieczenia. Znajdują się w nim chłodziarka wraz z miejscem na produkty suche i sypkie, zlewozmywak oraz kuchenka z piekarnikiem. Wszystkie sprzęty powinny być ustawione w odpowiedniej kolejności w linii lub w trójkącie, jeśli zabudowa kuchenna obejmuje dwie sąsiednie ściany. W trójkącie roboczym mogą znaleźć się zarówno wolnostojące sprzęty, jak i modele przeznaczone do zabudowy.

Zastosowanie trójkąta roboczego w kuchni ułatwia gotowani i ogranicza liczbę zbędnych ruchów do wykonania w trakcie przygotowywania posiłków. Wystarczy wybrać w lodówce potrzebne składniki, umyć je w zlewozmywaku i pokroić na desce, a następnie wrzucić go garnka na kuchence. Przy odpowiednim ustawieniu mebli i urządzeń AGD zajmie to tylko kilka minut.

Praktyczne meble w małej zabudowie kuchennej

Funkcjonalna kuchnia to również meble, w których zmieści się wszystko, co potrzebne do gotowania na co dzień. Chłodziarki powinny mieścić składniki na posiłki dla całej rodziny, a szafki na produkty suche i sypkie zapas produktów na co najmniej 2 tygodnie. Meble i sprzęty mające mniejszą pojemność są niepraktyczne, gdyż wymuszają codzienne robienie zakupów i obniżają komfort użytkowania kuchni. Jeśli chodzi o meble, warto zwrócić uwagę również na wysokie szafki wiszące. Z ich pomocą można zabudować ścianę aż po sam sufit i w pełni wykorzystać przestrzeń do przechowywania. Jest to rozsądne rozwiązanie w małych kuchniach, w których konieczne jest przemyślane wykorzystanie każdego centymetra dostępnej przestrzeni.

W małej kuchni warto pomyśleć o montażu sprzętów do zabudowy. W kategorii lodówki takie urządzenia znajdzie się bez żadnego problemu, podobnie jak w kategorii płyt do gotowania i piekarników. Dzięki temu stworzy się jednolitą zabudowę, która wygląda zgrabnie i optycznie wydaje się mniejsza. Łatwo dopasowuje się ją do aranżacji aneksu w salonie lub do kuchni połączonej z jadalnią.

Nowoczesne lodówki do zabudowy

Montaż lodówki do zabudowy powinien uwzględniać nie tylko wybór odpowiednich rozmiarów sprzętu, ale i jego funkcji. Lodówki no frost zapobiegają osadzaniu się szronu i przemarzaniu ścianek chłodziarki. Ograniczają również konieczność rozmrażania urządzenia. Dobrym wyborem są chłodziarki ze specjalnymi szufladami do przechowywania warzyw i owoców. Dzięki szufladom do przechowywania owoców i warzyw przedłuża się przydatność do spożycia świeżych produktów. Taka funkcja jest interesująca nie tylko dla wegan i wegetarian, ale i dla wszystkich osób, które stawiają na zdrowy styl życia i zwracają uwagę na jakość posiłków. Szuflady utrzymują osobną temperaturę, dlatego ni obniżają wartości odżywczych składników dań.

Istotne informacje na temat lodówki do funkcjonalnej kuchni znajdują się na etykiecie energetycznej. Energooszczędność to ważny parametr, gdyż chłodziarka pracuje nieustannie przez cały rok. Powinna zużywać jak najmniej prądu, by rachunki za energię elektryczną były przystępne. Jeśli lodówka ma znaleźć się w aneksie kuchennym, warto sprawdzić jej poziom hałasu. Im cichsze urządzenie, tym lepiej.

Jaka pojemność lodówki do funkcjonalnej kuchni?

Lodówka w funkcjonalnej kuchni powinna być dostosowana do potrzeb domowników. Single i pary jadające głównie na mieście z powodzeniem mogą postawić na niską lodówkę podblatową. Rodziny z dziećmi z kolei powinny pomyśleć o wyborze lodówki i zamrażarki, która pomieści więcej jedzenia. Na uwagę zasługuje w ich przypadku lodówka dwudrzwiowa, w której bez trudu zmieszczą się zapasy świeżej żywności na kilka dni. Większa lodówka może być wyposażona w kostkarkę do lodu i miejsce do chłodzenia napojów, czyli funkcje przydatne w czasie upałów. Dzięki nim można szybko schłodzić się, gdy temperatury przekraczają 30 stopni C.

Przejrzyj ranking lodówek i sprawdź, którą wybrać.

Materiał zewnętrzny

Redakcja defunc.pl