Jak ładować nowy telefon – porady i wskazówki

Kupujesz nowy telefon cieszysz się funkcjami i aplikacjami, których nie miałeś wcześniej lub nie mogłeś używać. Po wielu godzinach przychodzi moment pierwszego wyczerpania baterii. Wtedy pojawia się w głowie pytanie  “jak ładować nowy telefon?”. Jest wiele opinii i mitów na ten temat. Na końcu jednak ty decydujesz o tym, na którą metodę się zdecydujesz.

Jak pierwszy raz ładować nowy telefon?

Jeden z najpopularniejszych mitów o ładowaniu nowych baterii mówi, aby rozładować baterię do 0% i wtedy podłączyć telefon do ładowania. Po 24h lub pełnym naładowaniu należy go odłączyć i gotowe. Mamy w pełni funkcjonujący nowy telefon. Jest to jednak zła praktyka. Dlaczego?

Stare i nowe baterie

We wczesnych modelach smartfonów wykorzystywane były baterie niklowe. Ten typ baterii wymagał od posiadacza nowego telefonu pełnego rozładowania i ponownego naładowania.

Obecnie smartfony posiadają baterię litowo – jonowe. Ten rodzaj jest bardziej wrażliwy na praktykę z pełnym rozładowaniem. A więc, jak ładować nowy telefon z akumulatorem litowo – jonowym?

Ładowanie baterii litowo – jonowych

Po pierwsze nowe modele są zupełnym przeciwieństwem starych niklowych. Współczesne wersje wymagają od użytkowników smartfonów większej delikatności i uwagi.

Poprawny poziom naładowania baterii w nowym telefonie powinien oscylować w granicach 20% do 90%. A także najlepiej jest używać oryginalnej ładowarki producenta, ponieważ inne mogą uszkodzić twoją baterie.

Zobacz też: Rodzaje elektrowni kiedyś i dziś

Tak zwane “podładowywanie” telefonu obecnie nie jest szkodliwe. Jest to kolejna praktyka, którą pamiętamy ze starszego modelu zasilaczy. Także nie jest to szkodliwe dla długości działania telefonu.

Pamiętaj także o tym, że nie musisz szybko odłączyć z prądu urządzenia, jak jest naładowany w 100%, Proces ładowania automatycznie się zatrzymuje przy pełnej baterii.

jak ładować nowy telefon

Jak ładować nowy telefonu przez noc?

Bardzo popularna i często stosowana praktyka. Nie jest ona szkodliwa dla baterii naszego smartfona, jeżeli odepniemy telefon z ładowana przed pójściem spać. O czym często zapominamy.

Zobacz także: Automatyka domowa – od czego zacząć?

Dlaczego ładowanie telefonu przez całą noc jest szkodliwe?

Może to doprowadzić do sytuacji gdzie, po osiągnięciu 100% smartfon będzie “doładowywał” sobie na bieżąco braki energii, które tak często występują przez noc. Dodatkowo telefony z baterią litowo – jonową nie powinny pozostawać podłączone do prądu po pełnym naładowaniu. Dlaczego? Może dojść do przegrzania baterii, które w przypadku nowych modeli ma negatywny wpływ na ich dalsze funkcjonowanie. Takie praktyki mogą doprowadzić do tzw. “stresu baterii”, który nie jest korzystny dla funkcjonowania nowego sprzętu.

Zadbaj o życie swojego nowego telefonu

Unikając nawyków, które jeszcze pamiętamy z ery baterii niklowych i stosowanie się do powyższych wskazówek sprawi, że nie tylko będziesz wiedział jak ładować nowy telefon, ale pomoże ci też zadbać o żywotność baterii oraz smartfona.

Pamiętaj o nie przegrzewaniu telefonu oraz nie ładowaniu go do maksimum. Wpływa to źle na akumulator urządzenia a w przypadku dłuższego stosowania może go trwałe uszkodzić. Wymiana nie należy do prostych i tanich rzeczy, gdyż obecnie większość telefonów ma wbudowywane zasilanie, a to wiąże się z rozkładaniem całego urządzenia.

Redakcja defunc.pl