Domowe środki czystości – jak się za nie zabrać?
Data publikacji 6 września 2022Domowe środki czystości zyskują obecnie na popularności, powodem tego jest wspieranie przez ludzi ekologicznych produktów. Z czego można je zrobić? Są to głównie rzeczy, które każdy z nas posiada na swoich półkach i w szafkach kuchennych. Wystarczy wykorzystać to co mamy w domu, by je stworzyć. Dodatkowo są one tańsze i bezpieczniejsze dla środowiska.
Co jest potrzebne do stworzenia domowych środków czystości?
Tak jak to było wspomniane wyżej są to produkty, które każdy posiada w szafkach swojej kuchni. Niektóre z nich to:
- ocet,
- cytryna,
- soda oczyszczona,
- miseczka, butelka ze spryskiwaczem (do przechowywania środków czystości),
- gąbka.
Ocet
Ocet, rozpuszcza tłuszcz i działa antybakteryjnie co czyni go dobrym kandydatem do np. mycia garnków. Dodatkowo usuwa brzydkie zapachy.
Cytryna
A dokładniej do tworzenia domowych środków czystości wykorzystuje się sok z cytryny. Jest on przydatny przy wybielaniu, a także radzi sobie dobrze tłuszczem i kamieniem.
Soda oczyszczona – podstawa domowych środków czystości
Jeden z najbardziej wszechstronnych składników. Nie tylko skuteczny przy wypiekach. Nadaje się także do odkamieniania np. czajnika, dodatkowo umyjesz nią podłogę, ponieważ zmiękcza wodę. To tylko niektóre z przykładów wykorzystania sody oczyszczonej. A jest ich jeszcze więcej niż te opisane powyżej.
Opakowania na domowe środki czystości
Jest to dość logiczne, ponieważ gdzieś musimy przechowywać nasze środki czystości oraz bezpiecznie z nich korzystać. Butelki na detergenty służące np. do mycia szyb lub na płyn do podłogi. Miseczki na różnego rodzaju wybielacze i odtłuszczacze.
Gąbka
Kolejny logiczny składnik, który pozwoli nam na korzystanie z naszych domowych środków czystości.
Zobacz też: Jaki zlewozmywak jest najlepszy dla twojej kuchni?
Jak powinno się przechowywać domowe środki czystości?
Tak jak sklepowe odpowiedniki, naturalne środki powinny być przechowywane w przeznaczonych do tego opakowaniach. Możesz także wykorzystać do tego dekoracyjne opakowania czy szklane butelki o niekonwencjonalnych kształtach. W taki sposób zapakowane środki mogą służyć jako ozdoby w łazience. Dodatkowo możesz wzbogacić swoje środki czystości olejkami eterycznymi, nadając im różne zapachy.
Termin ważności domowych środków czystości
Oczywiście jak wszystko inne, domowe środki czystości mają swój termin ważności. Nie jest on aż tak długi jak środków sklepowych, ponieważ są wykonywane z ekologicznych materiałów. Środki czystości domowej produkcji można średnio przechowywać od dwóch do trzech tygodni. Potem trzeba się ich po prostu pozbyć.
Istnieje jednak opcja wydłużenia ich terminu ważności. Jest na to prosty sposób – trzeba lekko zmienić proporcje, których używamy do wyprodukowanie środka czystości. Inna opcja to wyprodukowanie takiej ilości, żeby wystarczyło na parę użyć.
Zobacz także: Prezenty DIY – prosta rzecz, którą możesz zrobić sam
Kupne czy domowe środki czystości?
Kiedy następnym razem wybierzesz się na zakupy i będziesz chciał kupić środki czystości, popatrz do szafki w kuchni. Na pewno posiadasz wyżej wymienione składniki, które leżą i zbierają kurz. NIe bój się ich wykorzystać do czegoś inne niż gotowanie lub pieczenie. Niektóre z nich mogę być twoim nowym płynem do naczyń, odtłuszczaczem lub wybielaczem. Więc na co czekasz otwórz szafkę i wykorzystaj to co się w niej znajduje!