W dobie pandemii okropnego koronowirusa, kiedy wszystkie kina są zamknięte, każdy kinomaniak stara się jakoś osłodzić życie i nie przerywać własnej, wspaniałej pasji. Co wtedy robić, kiedy premiery filmów są odwołane lub z jakiegoś powodu, po prostu nie możemy się na seans filmowy do multipleksu wybrać? Oczywiście możemy oglądać najnowsze seriale na platformach streamingowych, ale jest jeszcze inne wyjście. Jakie? Zakupić zestaw kina domowego, które zastąpi to prawdziwe.
A jakie kino domowe wybrać?
Najważniejszą kwestią jest tutaj to, czy pragniemy uzyskać te same efekty audiowizualne lub lepsze niż te znane z sali kinowej oraz także to, jaki jest nasz zasób portfela. Jeśli jest on spory (to bardziej odpicowane kino domowe może kosztować nawet od 3 tysięcy do 5 tysięcy złotych), to możemy nasz pokój zamienić na własną salę z wygodnymi fotelami, automatycznie wygaszanym oświetleniem oraz elektrycznie regulowanymi zasłonami. Najważniejszy jednak będzie wysokiej klasy projektor. Taki, który ma ogromną rozdzielczość i dodatkowo wspaniałe nagłośnienie – np. 11.2 kanałowe. Jednak jeśli nie jesteśmy aż tak wymagającymi widzami, to dobre efekty da zestaw złożony ze źródła AV (np. odtwarzacza Blu-ra lub DVD), kolumn głośnikowych oraz tzw, amplitunera AV, który współpracuje ze wzmacniaczem mocy. Dla początkujących kinomanów świetnym rozwiązaniem będzie tutaj zestaw 5.1-kanałowy (ewentualnie dość optymalnym rozwiązaniem mogą być też systemy 7.1-kanałowe). A co z ekranem do projekcji ulubionych filmów? Warto się zastanowić i sprawdzić, czy telewizor ma odpowiedni rodzaj oraz ilość złączy – dziś standard to HDMI oraz dobrać go pod względem cali tak, by dopasować do rozmiaru pokoju. Na koniec istotne będzie też ustawienie głośników. Przednie kolumny muszą stać po obu stronach ekranu, w tej samej płaszczyźnie i oczywiście być skierowane pod kątem 45 stopni w stronę widza, który siedzi centralnie na wprost ekranu. Ten centralny musi stać najbliżej ekranu – najlepiej umieścić go bezpośrednio pod albo powyżej pionowej linii ekranu. Zadając pytanie: jakie kino domowe wybrać, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę samą elektronikę, czyli jednocześnie serce i mózg systemu wielokanałowego.
Zobacz też: Jakie bezpieczniki do domu wybrać?
Najważniejsze elementy
W każdym bowiem systemie audio-wideo tymi najważniejszymi elementami są: procesor AV oraz wzmacniacz mocy. Procesor AV pełni funkcję systemu kontrolnego dla całego kina domowego, to znaczy umożliwia on przełączania pomiędzy różnymi źródłami. Po podłączeniu konkretnego źródła, taki procesor może dekodować dźwięk, i tym samym umożliwi regulację poziomu głośności, a także zarządzanie basem i pokieruje odkodowany dźwięk z pomocą wzmacniacza mocy do kolumn głośnikowych. Kino domowe to rewelacyjny zestaw dla każdego miłośnika kina, które można urządzić we własnym domu. Gorzej, gdy mamy bardzo małe mieszkanko w bloku i sąsiadów, którym przeszkadzają głośne dźwięki stereo. Wtedy pozostaje nam tylko typowa sala kinowa – o ile kina są otwarte i w miarę blisko się znajdują od naszego miejsca zamieszkania.