Nowe funkcje w smartfonach

W ciągu ostatnich dziesięciu czy piętnastu lat ludzkość zanotowała ogromny rozwój (wręcz rewolucję) technologiczny w niemal każdej dziedzinie życia. Jeżeli pomyślimy przez chwilę o tym, jak wygląda nasze codziennie życie i otaczające nas urządzenia elektroniczne w 2020 roku i porównamy tę sytuację do tego, co znaliśmy zaledwie dziesięć lat temu, to różnica będzie kolosalna.

Kiedyś i dziś

Na przykład piętnaście lat temu nie istniało jeszcze coś takiego jak smartfon. No dobrze, istniało, ale nie w takiej formie jaką znamy obecnie. Przed 2007 rokiem smartfony również istniały, ale były to zwyczajne telefony komórkowe, które posiadały trochę większy ekran, trochę lepszą specyfikację i więcej funkcji multimedialnych, takich jak możliwość odtwarzania na takich telefonach komórkowych filmów, muzyki czy też robienie zdjęć i filmów. Pierwszymi smartfonami tego typu były najbardziej zaawansowane telefony komórkowe z dużymi kolorowymi wyświetlaczami od Nokii, które zostały wypuszczone na rynek w 2002 i 2003 roku. Były to jednocześnie pierwsze telefony z systemem operacyjnym – Symbianem. To właśnie Symbian był prekursorem na rynku systemów operacyjnych, który wyprzedził iOS od Apple i Androida od Google o dobre 5-7 lat i przez bardzo długi okres był prawdziwym królem na rynku telefonów komórkowych. System operacyjny Android powstał właśnie jako odpowiedź na wypuszczenie na rynek Symbiana i jego ogromną wówczas popularność. Na smartfonach z dotykowym ekranem Symbian nigdy jednak się nie przyjął i nie zdobył na tych urządzeniach bardzo dużej popularności.

Mobilna rewolucja

Prawdziwa rewolucja na rynku mobilnym nastąpiła jednak w 2007 roku kiedy to Steve Jobs zaprezentował na słynnej już konferencji Apple’a pierwszy duży i poważny smartfon z dotykowym ekranem, czyli Iphone’a 2G. Dzisiaj po niemal 13 latach od premiery pierwszego Iphone’a, jego specyfikacja wydaje się bardzo archaiczna i budzi bardziej politowanie niż zdziwienie. Trzeba jednak wiedzieć, że w 2007 telefon z 3.5 calowym dotykowym ekranem, własnym systemem operacyjnym i możliwością prostej instalacji aplikacji i gier, był czymś zupełnie przełomowym i zmieniającym rynek.

Po 13 latach od premiery pierwszego smartfona rozwój urządzeń mobilnych poszedł w bardzo wielu różnych kierunkach. Z roku na rok nowe funkcje w smarfonach, które prezentują nam najwięksi gracze na rynku (Apple, Samsung, Sony i Xiaomi), na nowo definiują rynek smartfonów.

Obecnie do tego typu funkcji należy chociażby dodatkowy wysuwany aparat przedni dzięki któremu najnowsze smartfony mogą być faktycznie w 100% bezramkowe.

Inną nowością, która pojawiła się na rynku stosunkowo niedawno to czytniki linii papilarnych. Początkowo były one umieszczane zawsze z tyłu urządzenia, ale wraz z rozwojem tej technologii, czytniki linii papilarnych zaczęły być umieszczane coraz częściej z przodu telefonu, pod jego ekranem. Obecnie najnowszą nowinką są czytniki instalowane z boku urządzenia.

Inny nową funkcją, która obecnie jest na topie, jest rozpoznawanie naszej twarzy przez przedni aparat i odblokowywanie w ten sposób smartfona.

Redakcja defunc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.