Kable kontrolno-pomiarowe – rodzaje i zastosowanie
Data publikacji 25 maja 2021W przypadku wszelkich instalacji, gdzie występuje przesyłanie sygnału, wiele osób skupia się wyłącznie na samej szybkości transmisji sygnału. Warto jednak wiedzieć, że sama prędkość i pasmo przenoszenia to nie wszystko. Bardzo ważnym elementem są kable kontrolno – pomiarowe, które posiadają szereg istotnych dodatkowych parametrów.
Rodzaje kabli kontrolnych
Jednym z podstawowych typów kabli kontrolno pomiarowych stosowanych we wszelkich instalacjach zasilających są kable sterownicze. Występują one w systemach automatyki i wykorzystywane są we wszelkich systemach, których zadaniem jest kontrola ruchu, wykonanie pomiaru czy transmisja zapisanych danych. Dzięki ich elastyczności, mogą być wykorzystywane zarówno w instalacjach stałych, jak i ruchomych. Aby zapewnić odpowiednie własności tłumienne, kable są wykonywane jako żyły skręcone równolegle. Warto jednak znać środowisko pracy danego kabla, gdyż mogą być one narażone na duże zakłócenia pola elektromagnetycznego, co spowoduje konieczność zastosowania dodatkowego ekranowania. Kable sterownicze mogą być wyposażone w dodatkowe żyły, których zadaniem jest lepsze uziemienie oraz zwiększenie własności tłumienia zakłóceń. Wybierając kable sterownicze, warto pamiętać o odpowiednim oznaczaniu żył, co nie spowoduje problemów podczas kolejnych prac.
Zobacz też: Elektrownie kiedyś i dziś
Kolejnym typem kabli kontrolno – pomiarowych jest okablowanie falowników. Istotnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru kabla do podłączenia falownika z silnikiem elektrycznym, jest możliwość regulacji szerokości impulsu (PWM). Z tego powodu, przed dokonaniem wyboru okablowania falownika, konieczne jest zapoznanie się z budową kabla, jak i jakością żył przewodzących. Istotny jest również wpływ na wypadkowe obciążenie falownika oraz kompatybilność elektromagnetyczną. Nie można zapomnieć o odporności kabla na impulsy o stromych zboczach. Ważne są również parametry izolacji, gdyż należy pamiętać, że silniki elektryczne mogą posiadać bardzo dużą moc.
Przewody do systemów komunikacyjnych są kolejnym typem kabli kontrolno pomiarowych. Dzięki nim można przesyłać sygnał pomiędzy użytkownikami. Warto znać standardy funkcjonujące w danej dziedzinie komunikacyjnej. Kable do systemów komunikacyjnych muszą zapewniać płynną transmisję danych. Z tego powodu, kable te posiadają bardzo złożoną konstrukcję.
Podsumowując, rodzajów kabli kontrolno-pomiarowych jest dość sporo i mogą mieć zastosowanie w wielu różnorodnych rodzajach maszyn. Dzięki nim, możliwe staje się kontrolowanie poszczególnych parametrów maszyn oraz przesyłanie wysokiej jakości sygnałów. Poza kablami kontrolno – pomiarowymi, elementy instalacji zasilających to najczęściej kable koncentryczne oraz kable ethernet. Z tego powodu, warto wiedzieć, który typ kabla odpowiada za jakie funkcje w danej instalacji lub maszynie, mając na uwadze możliwe zakłócenia środowiska.