W co inwestować pieniądze?
Data publikacji 19 marca 2020
Każdy człowiek uczy się, zaczyna czymś interesować, by w końcu podjąć wymarzoną pracę. Jedni żyją w sposób konsumpcyjny, trwoniąc pieniądze na lewo i prawo, natomiast inni je odkładają z nadzieją, że mogą być one przydatne w innym, kluczowym momencie ich życia. Niestety, środki pieniężne przechowywane w tak zwanej „skarpecie” tracą na wartości, co jest skutkiem między innymi inflacji. Co zrobić, by tak się nie działo? Należy inwestować posiadane środki. Kolejnym pytaniem, które nasuwa się na myśl jest: „W co inwestować pieniądze, które zebraliśmy?”. Otóż opcji jest mnóstwo, a wiążą się one także z różnym ryzykiem. Poniżej przedstawione zostanie kilka z nich.
1) Lokaty
Jest to jeden z najprostszych sposobów na inwestowanie, jednak nie zawsze jest on w stu procentach bezpieczny. Ten rodzaj inwestycji może, choć nie musi wiązać się z jakimś ryzykiem. Środki zgromadzone na lokacie zwiększają się o określony procent co jakiś czas (kapitalizacja), a zarobkiem są tu odsetki od posiadanych funduszy, z którego potrącana jest wartość należna instytucji finansowej za obsługę lokaty. Zasadą jest tu, że im większy procent jest oferowany na lokacie, tym jest ona bardziej ryzykowna.
2) Waluty obce
Następną opcją jest inwestycja w dolary, euro, franki szwajcarskie, czy też inne. Ryzyko inwestycji jest tutaj dosyć wysokie, jednakże zarobek także może okazać się spory. W tym sposobie zarabiamy wtedy, gdy uda nam się sprzedać określoną walutę za wartość większą, niż wydaliśmy na nią w momencie zakupu. Jeśli chodzi o waluty to zdecydowanie odradzam korzystania z kantorów internetowych, zarówno przy kupnie, jak i sprzedaży walut, ponieważ w stacjonarnych ceny potrafią być o wiele bardziej korzystne dla nas. Możemy oczywiście także inwestować w nie za pomocą giełd.
3) Obligacje skarbowe
W teorii jest to sposób inwestowania wolny od jakiegokolwiek ryzyka, jednak trzeba pamiętać, że każda inwestycja jest związana z nim, w przeciwnym razie nie byłby praktycznie możliwy zarobek. Tego rodzaju obligacje mają niskie oprocentowanie, ponieważ są stosunkowo bezpieczne. Polega na tym, że państwo polskie zapożycza się u nas na pewną długość czasu, po którym oddaje nam sumę powiększoną o oprocentowanie.
4) Metale szlachetne
Jest to znany od bardzo dawna sposób inwestowania, jednak dziś odbywa się on za pomocą giełdy. To na niej możemy ulokować pieniądze w akcje złota czy też srebra, jednak jest to niezwykle ryzykowna opcja. Tylko nieliczne osoby potrafią inwestować w nie w taki sposób, by osiągać korzyści.
5) Nieruchomości
W obecnych czasach, a szczególnie w tym wieku, ceny nieruchomości są bardzo mocno podnoszone. Niestety, może to trwać jeszcze bardzo długo, a więc jeśli odpowiednio wcześnie nabędziemy jakiś dom, mieszkanie czy działkę, wtedy istnieje szansa, że będziemy mogli sprzedać ją z zyskiem. Choć tak naprawdę, wcale niczego nie musimy sprzedawać, ponieważ przykładowo mieszkanie czy dom możemy wynajmować. W tej opcji ryzyko związane jest tylko z możliwą obniżką cen nieruchomości.
6) Akcje
Opcja ta wiąże się z bardzo dużym ryzykiem, a zyski z niej czerpie tylko garstka profesjonalistów, którzy często także mają szczęście. Po nabyciu akcji jakiejś firmy, musimy liczyć na to, że będzie ona wypracowywać zyski i zwiększać swoją wartość. Mamy wtedy dwa wyjścia, albo sprzedajemy posiadane akcje po wyższej cenie, albo czekamy na dywidendę, czyli zysk z tytułu posiadanych wartości, liczony w zależności od stosunku ilości posiadanych do wszystkich akcji.