Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Funkcje inteligentnego domu

Data publikacji 12 lutego 2020


Żyjemy w czasach galopującego rozwoju technologii. W ciągu kilkudziesięciu lat przeszliśmy od telefonów przewodowych do smartfonów, które są w stanie obsługiwać dziesiątki funkcji jednocześnie. Kolejnym dużym krokiem technologicznym w ostatnich latach jest rozwój inteligentnych domów.

Co to jest inteligentna automatyka domowa?

Technologia inteligentnego domu to zestaw urządzeń lub systemów, które łączą się we wspólnej sieci i mogą być zdalnie sterowane. Inteligentne systemy pozwalają korzystać z coraz większej liczby zaawansowanych technologicznie funkcji, które ułatwiają i uprzyjemniają życie.

Podstawowe funkcje inteligentnego domu

Podstawową funkcją inteligentnego domu jest zarządzanie wszystkimi urządzeniami domowymi z jednego miejsca. Możliwość połączenia wielu urządzeń w domu za pośrednictwem jednego interfejsu jest ogromnym krokiem naprzód w zakresie technologii zarządzania domem. Oczywiście podłączenie urządzeń do systemu najlepiej planować już na etapie budowy domu. Chodzi tu przede wszystkim o poprowadzenie przewodów, łączących poszczególne elementy. Gdy nasz system jest gotowy, wszystko co musimy zrobić, to nauczyć się korzystać z jednej aplikacji na smartfonie lub tablecie. System inteligentnego domu informuje nas o różnych parametrach, takich jak temperatura czy wilgotność oraz wykonuje zaprogramowane działania.

Zwiększone bezpieczeństwo

Funkcja bezpieczeństwa i nadzoru sprawia, że możemy czuć się bardziej chronieni. Do systemu automatyki domowej możemy podłączyć czujniki ruchu, kamery monitorujące czy automatyczne zamki drzwi w całym domu, dzięki czemu możemy je aktywować z jednego urządzenia mobilnego. Możemy także otrzymywać powiadomienia o zabezpieczeniach i monitorować działania systemu zabezpieczeń w czasie naszej nieobecności.

Kontrola na odległość

Kolejną ważną funkcją jest możliwość kontrolowania parametrów w domu na odległość. W wyjątkowo upalny dzień możemy uruchomić klimatyzację, by schłodzić mieszkanie, zanim wrócimy z pracy. Jeśli spieszymy się z przygotowaniem obiadu, ale nadal jesteśmy na zakupach, możemy zdalnie zacząć rozgrzewać piekarnik. Możemy również sprawdzić, czy nie zostawiliśmy włączonego światła lub upewnić się, że wyłączyliśmy wszystkie urządzenia elektryczne, gdy nie ma nas w domu.

Oszczędzanie energii

Systemy inteligentnego domu precyzyjnie kontrolują ogrzewanie i klimatyzację za pomocą programowalnego termostatu. Światła i rolety z silnikami elektrycznymi można zaprogramować tak, aby przełączały się w tryb nocny, gdy zachodzi słońce, i w tryb dzienny, gdy słońce wschodzi. Dodatkowo światła mogą włączać się i wyłączać automatycznie po wejściu lub wyjściu mieszkańców, dzięki czemu nie musimy martwić się marnowaniem energii.

Media pod kontrolą

Inteligentne domy mogą również pomóc w lepszym zarządzaniu mediami. System uruchomi lub wyłączy telewizor, zestaw kina domowego czy zestaw audio.

Wraz z rozwojem technologii, możliwości naszego inteligentnego domu rosną. Co chwila pojawiają się nowinki techniczne, które pomnażają funkcje inteligentnego domu.

Apple watch

Redakcja defunc.pl

Jestem miłośnikiem technologii i domowego zacisza, pasjonatem, który zawsze szuka nowych inspiracji i rozwiązań, które sprawiają, że życie staje się łatwiejsze i bardziej stylowe. Na blogu defunc.pl dzielę się moimi odkryciami i doświadczeniami z zakresu elektroniki, wnętrzarstwa i codziennego stylu życia, aby pomóc Ci stworzyć przestrzeń, w której będziesz się czuć najlepiej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?