Wykończenie mieszkania – samemu czy z deweloperem? Wady i zalety

Kupując mieszkanie w nowym budownictwie możemy zazwyczaj zdecydować się na jedną na następujących opcji: stan deweloperski lub mieszkanie pod klucz. Czym różnią się te dwie opcje oraz jakie są wady i zalety każdej z nich? Czy lepiej wybrać gotowe rozwiązania, czy samodzielnie przeprowadzić prace wykończeniowe?

Wykończenie mieszkania: stan deweloperski a stan pod klucz

Zakres prac w ramach stanu deweloperskiego może różnić się w zależności od firmy oferującej mieszkanie. Zazwyczaj opcja ta obejmuje rozprowadzenie instalacji oraz wykonanie tynków i wylewek. W mieszkaniu w stanie deweloperskim znajdą się również gniazdka elektryczne, okna, parapety oraz drzwi wejściowe. Często w tej opcji wykończenia mieszkania znajdziemy również biały montaż. Z kolei mieszkanie w stanie pod klucz to lokal, do którego możemy wprowadzić się od razu po zakupie. Znajdują się w nim wszystkie niezbędne instalacje, tynki, podłogi, gniazdka eklektyczne oraz kontakty. Wykonany został biały montaż, obejmujący urządzenia sanitarne w łazience oraz w kuchni. Czasem wykończenie mieszkań pod klucz obejmuje także pełne umeblowanie.

Wady i zalety samodzielnego wykończenia mieszkania

Podstawową zaletą wynikającą z samodzielnego wykończenia mieszkania jest duża dowolność w aranżacji wnętrza. Przed zakupem w mieszkaniu zostały wykonane tylko niezbędne prace instalacyjne, dlatego praktycznie każdy element wyposażenia możemy wybrać sami. Mamy zatem całkowity wpływ na to, jak wnętrze będzie wyglądać. Ta opcja jest zdecydowanie tańsza niż gotowe mieszkanie. Dodatkowo, jeżeli nie nagli nas czas, możemy czekać na promocje, które pozwolą na jeszcze większe oszczędności.

Zdecydowanie największym minusem tej opcji jest czas, który musimy poświęcić na przygotowanie wnętrz. Do zakupionego mieszkania nie możemy wprowadzić się od razu, a prace mogą trwać nawet do kilku miesięcy. Opcja ta wymaga kreatywności – przy wykańczaniu  mieszkania musimy zaplanować aranżację przestrzeni. Oczywiście możemy skorzystać z usług firmy projektowej, ale będzie wiązać się to z dodatkowymi kosztami. Planując remont musimy znaleźć ekipę, która wykonają dla nas prace remontowe, i stale kontrolować postępy.

Wady i zalety wykończenia mieszkania przez dewelopera

Decydując się na wykończenie mieszkania przez dewelopera oszczędzamy bardzo dużo czasu i nerwów. Nie musimy zastanawiać się nad każdym elementem wyposażenia, a do lokalu jesteśmy w stanie wprowadzić się zaraz po przekazaniu mieszkania. Nawet jeżeli nie ma w nim wszystkich mebli, to ich wstawienie zwykle nie będzie wymagać wiele czasu. Jest to świetna opcja dla osób, które nienawidzą planować. Wnętrza przygotowane przez dewelopera są zwykle świeże i urządzone zgodnie z panującymi trendami.

Wadą tego rozwiązania jest wysoki koszt nieruchomości. Zaawansowany remont może okazać się dużym obciążeniem dla portfela. Przy opcji wykończenia mieszkania pod klucz nie mamy zwykle wpływu na jakość i cenę wykorzystanych materiałów. Dodatkowo nasze preferencje dotyczące poszczególnych elementów aranżacji wnętrza nie muszą zostać uznane przez wykonawcę. W praktyce po zakupie może okazać się, że mieszkanie nie odpowiada w pełni naszym potrzebom i wymaga kolejnego remontu. 

Redakcja defunc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.