Kupno słuchawek – jakie wybrać?

Zakup nowych słuchawek to często dla wielu z nas (szczególnie bardzo młodych osób, studentów i osób przed trzydziestką) bardzo ważna decyzja zakupowa. W końcu słuchawek używamy niemal codziennie, nierzadko słuchając na nich muzyki z naszej karty pamięci czy Spotify lub Tidal, nawet po kilka godzin dziennie.

Muzyka w naszym życiu

Muzyka to obecnie nieodłączny element życia każdego młodego człowieka. Trzydzieści lat temu nasi rodzice słuchali nałogowo muzyki na walkmanach i odtwarzaczach MP3, a sześćdziesiąt lat temu nasi (jeszcze wtedy) młodzi dziadkowie słuchali muzyki w radiu czy na odtwarzaczach kaset. Muzyka towarzyszy młodym ludziom od zawsze, nieważne czy mówimy o 2020, 1990 czy też 1960 roku.

Jeżeli chcemy zakupić nowe słuchawki, to w takim razie jakie? Na rynku występuje obecnie istne zatrzęsienie marek, modeli i rodzai słuchawek. Dlatego też często wybór odpowiednich okazuje się nie lada wyzwaniem. W końcu jakie słuchawki za 50, 100 czy 200 złotych kupić jeżeli interesujących nas modeli jest nie jeden czy dwa, ale ponad dziesięć?

Budżet na słuchawki

Na początku powinniśmy tak jak w przypadku każdej innej decyzji zakupowej, ustalić jak dużym budżetem na zakup naszych słuchawek dysponujemy. Dzięki temu już na starcie będziemy wiedzieli na jakie słuchawki nas stać, a na jakie nie. Będziemy mogli wtedy na samym początku naszej ścieżki zakupowej odrzucić kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt modeli. Być może są one dobre, ładne i dobrze wykonane, ale niestety aktualnie nas na nie nie stać i będziemy musieli zadowolić się jakimś tańszym modelem. Słuchawki do 50 zł, które są dobre? Jeżeli dobrze poszukamy, to nawet z tańszych słuchawek będziemy bardzo zadowoleni.

Następnym krokiem, który należy podjąć, to wybór typu słuchawek, które najlepiej będą nam odpowiadały. Wyróżnia się obecnie trzy typy słuchawek.

Pierwszym typem są słuchawki douszne

Jest to bardzo stary i obecnie już archaiczny typ słuchawek, które są obecnie coraz rzadziej stosowane. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że słuchawki douszne są dość niewygodne (często zdarza im się wypadać z ucha, nawet droższym modelom) oraz słabo tłumią dźwięki z zewnątrz. Dlatego też raczej nie powinniśmy się decydować na ten typ słuchawek.

Słuchawki dokanałowe

Drugim typem słuchawek są modele dokanałowe, nazywane w Polsce pieszczotliwym określeniem „pchełek”. Są one stosunkowo tanie (ceny zaczynają się od 30 złotych) i bardzo dobrze tłumią dźwięki z zewnątrz. Niektórzy twierdzą nawet, że zbyt dobrze – dlatego powinniśmy uważać kiedy je nosimy, szczególnie kiedy chodzimy zatłoczoną ulicą lub przechodzimy przez ulicę, ponieważ możemy w takich słuchawkach nie słyszeć na przykład nadjeżdżającego z naprzeciwka samochodu.

Słuchawki nauszne

Trzecim typem są słuchawki nauszne. Jest to najdroższy i najmniej dyskretny rodzaj słuchawek, który zakrywa nasze całe (lub prawie całe – zależy od wielkości muszli słuchawek) ucho. Tego typu słuchawki najmniej męczą nasze uczy i są też najczęściej najwygodniejsze. Bardzo dobrze tłumią otoczenie, ale też nie na tyle żebyśmy nie słyszeli bardzo głośnych dźwięków z naszego najbliższego otoczenia.

Redakcja defunc.pl