Jak łączyć akumulatory 18650 w pakiety?

Wykorzystując akumulatory 18650 można zasilać różnego rodzaju urządzenia elektroniczne oraz elektryczne. Są one zbudowane w technologii litowo-jonowej, która zapewnia największą gęstość energii przy najmniejszej możliwej masie. Dlatego też dobrze nadają się zwłaszcza do tych urządzeń, które muszą być możliwie jak najlżejsze. Spotykamy je bardzo często w modelach RC. By zwiększyć wydajność prądową oraz pojemność, a w innych zastosowaniach napięcie, akumulatory te można łączyć w pakiety. Jak najlepiej to robić?

Jak łączyć ze sobą akumulatory?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na łączenie akumulatorów 18650 jest wykorzystanie lutowania lub zgrzewania. W handlu dostępne są do tego celu specjalne blaszane przystawki, które mocuje się na biegunie dodatnim i ujemnym. Do złączenia ze sobą ogniw za pomocą przystawek można wykorzystać zwykłą lutownicę i cynę. Jeżeli dysponujemy zgrzewarką, będzie to zdecydowanie lepsza opcja, ponieważ nie nagrzewa tak mocno akumulatora jak lutownica. Jeżeli akumulatory 18650 połączymy ze sobą równolegle, otrzymamy większą pojemność, a także większą wydajność prądową. Pamiętajmy, by zawsze łączenie wykonywać wtedy, gdy ich poziom naładowania jest praktycznie taki sam, a więc takie samo jest również napięcie. Jeżeli różnice będą znaczne, nastąpi duży przepływ prądu pomiędzy ogniwami, który może doprowadzić do ich nadmiernego rozgrzania się, a nawet pożaru lub eksplozji. Dobrze więc mieć przy sobie miernik elektryczny oraz ładowarkę, by doprowadzić wszystkie ogniwa do identycznych parametrów i sprawdzić je przed samym łączeniem.

Zwiększenie pojemności i napięcia

Jeżeli akumulatorami 18650 potrzebujemy zasilić urządzenie, które wymaga wyższego napięcie niż standardowe 3,7 V, konieczne będzie połączenie szeregowe. W takiej sytuacji napięcie ulegnie zwiększeniu, natomiast identyczna pozostanie zarówno pojemność jak i wydajność prądowa. Jeżeli chcemy uzyskać jedno i drugie, to znaczy zarówno wyższe napięcie jak i pozostałe parametry, musimy zastosować układ szeregowo-równoległy. Aby poprawnie połączyć akumulatory 18650 dobrze jest posiadać specjalne uchwyty, które bez problemu można otrzymać w handlu. Dzięki temu nie doprowadzimy do przypadkowego zwarcia w momencie łączenia, jak również eksploatacji urządzenia w przyszłości. W uchwycie mamy możliwość wykonywania połączeń na różne sposoby, a zwarta obudowa chroni ogniwa przed uszkodzeniem i jednocześnie zapewnia im stabilność. Pamiętajmy, że pracując z akumulatorami litowo-jonowymi najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Redakcja defunc.pl