Finansowanie nowych firm

Większość planujących uruchomienie własnej działalności gospodarczej, zmaga się z problemem braku środków. Wiele biznesów z tego powodu nie zostało zrealizowanych, mimo że pomysł często był znakomity. Zwykle jednak uruchomienie własnej firmy dużo kosztuje, a początkowy okres działalności nie przynosi zysków. Musi często potrwać kilka lat, zanim firma osiągnie właściwy dla swojego potencjału poziom. Zanim to jednak nastąpi, każdy zdecydowany na założenie działalności gospodarczej powinien być zdecydowany, jak sfinansować start własnej firmy.
Oczywiście najprościej sprawa wygląda wtedy, gdy ktoś otwiera firmę z własnych zaoszczędzonych środków. Jest to jednak często najtrudniejsze i nie każdy posiada wystarczająco dużo środków, aby bez pomocy z zewnątrz uruchomić firmę, tym bardziej, że w niektórych przypadkach są to kwoty bardzo znaczące.
Na szczęście istnieje przynajmniej kilka sposobów na to, by zdobyć pieniądze pozwalające uruchomić własną działalność gospodarczą. Każdy ma swoje wady i zalety.

Sposoby na zdobycie pieniędzy

Pierwsza myśl w tym przypadku kieruje wielu ludzi w stronę kredytu bankowego. Należy jednak zaznaczyć, że instytucje te rzadko decydują się na udzielenie kredytu w celu uruchomienia działalności. Jest to spowodowane tym, że wiele firm upada w pierwszych latach swojego istnienia na rynku i dla banku jest to inwestycja obarczona dużym ryzykiem. Bardzo często więc wymagają tego, aby firma działała przez minimum rok i dopiero wtedy pozwalają ubiegać się o kredyt. Dużo łatwiej jest jednak starać się o kredyt, jeśli środki z niego nie będą jedynymi, dzięki którym nowy przedsiębiorca uruchomi działalność, a jedynie ich uzupełnieniem. Warto również zaznaczyć, że zwykle dużo łatwiej jest uzyskać pożyczkę pozabankową. Niestety zazwyczaj są one znacznie wyżej oprocentowane, przez co przedsiębiorca już na starcie swojej działalności będzie obciążony dużymi kosztami. Niewątpliwą zaletą kredytów i pożyczek dla firm jest to, że można uzyskać naprawdę duże środki.
Jeśli osoba planująca działalność gospodarczą ma status osoby bezrobotnej, może wystąpić o dotację z urzędu pracy. Kwota dotacji nie jest oszałamiająca, ale jej zaletą jest to, że jest bezzwrotna. Oczywiście należy prowadzić firmę przez określony czas.

Sprawdź skuteczne sposoby na promocję nowej firmy w wyszukiwarce Google. Kampanie SEM w szybki i skuteczny sposób pozwolą zwiększyć sprzedaż w Twojej firmie.

Poszukiwanie inwestora

Jeśli osoba planująca założenie własnej działalności ma naprawdę ciekawy pomysł, może zdecydować się na poszukanie inwestora. Często osoby, które mają znaczne środki do dyspozycji decydują się wspomóc młodych przedsiębiorców, w zamian za udziały w firmie.
Kolejnym, w ostatnich latach bardzo popularnym, sposobem pozyskania środków na uruchomienie firmy, są dotacje unijne. Ciekawym przykładem może być element Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, czyli tak zwana premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Jeżeli rolnik zdecyduje się na prowadzenie firmy, może uzyskać znaczne środki. W przypadku, jeśli zadeklaruje uruchomienie trzech miejsc pracy, może ubiegać się nawet o dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że środki te mają formę premii, a wiec nie trzeba ich zwracać.

Redakcja defunc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.