Szwedzkie hity muzyczne

Szwedzi podbijają światowe rynki: aktorzy, naukowcy, czy kompozytorzy oraz muzycy znani i lubiani są w najdalszych zakątkach naszego globu. Szczególnym uwielbieniem cieszą się właśnie muzycy. Zdobywają prestiżowe nagrody, a ich kawałki królują na muzycznych listach przebojów. Kim są najsłynniejsi szwedzcy muzycy i jakie są ich największe szwedzkie hity muzyczne?

Zara Larsson

Zara Larsson urodziła się w gminie Solna, która jest częścią sztokholmskiego obszaru miejskiego. Swój pierwszy muzyczny sukces odniosła w 2008 roku, wygrywając program Talang Sverige (odpowiednik polskiego Mam Talent). Zachwyciła wówczas wszystkich wykonaniem piosenki Whitney Houston “My Heart Will Go On”. Od momentu pojawienia się na listach przebojów “Uncover” w 2014 roku jej kariera rozkręciła się błyskawicznie. Już rok później, w wieku 17 lat, otrzymała pierwszą nominację do nagrody Grammy. Światową sławę przyniósł jej kawałek “Lush Life”.

https://youtu.be/tD4HCZe-tew

 

Ludwig Göransson

Pochodzący z Linköping Ludwig Göransson to wschodząca gwiazda muzyki filmowej. Jest autorem muzyki do takich filmów jak Creed, Creed II i Czarna Pantera, za którą otrzymał nagrodę Grammy za najlepszy soundtrack. Zawodowo jest też związany z artystą Childish Gambino. Ludwig jest współautorem megahitu “This is America”.

https://youtu.be/VYOjWnS4cMY

 

Elliphant

Elliphant, a tak naprawdę Ellinor Salome Miranda Olovsdotter, urodziła się w Sztokholmie. Dorastała w domu bez ojca, wraz z rodzeństwem. Od pierwszych dni w szkole miała problemy z nauką i dostosowaniem się do reguł. W późniejszych latach zdiagnozowano u niej dysleksję i ADD, zaburzenie koncentracji. Jej życie odmieniła podróż do Indii, po której zajęła się muzyką. Dziś ma na koncie nagrane kawałki z takimi gwiazdami, jak Azealia Banks, Twin Shadow, Skrillex czy MØ.

https://youtu.be/bw5pi9nUGJ8

 

Fever Ray

Karin Dreijer Andersson urodziła się w gminie Nacka w Sztokholmie. Jest siostrą Olofa Dreijera, z którym przez wiele lat tworzyła zespół The Knife. Od 2008 roku rozpoczęła solową karierę, pod pseudonimem Fever Ray. Wiele świetnych piosenek stworzyła z norweskim duetem Röyksopp, m.in. What else is there?.

https://youtu.be/EBAzlNJonO8

 

First Aid Kit

First Aid Kit to siostrzany duet, w którego skład wchodzą Johanna i Klara Söderberg. Dziewczyny dorastały w muzycznej rodzinie, wybrały też muzyczne szkoły i obrały też drogę kariery muzycznej. Zadebiutowały w 2008 roku singlem “Drunken Trees”, który został wydany w wytwórni, należącej wówczas do Karin i Olofa Anderssonów (The Knife). Do tej pory wydały cztery albumy.

https://youtu.be/DKL4X0PZz7M

 

Lykke Li

Li Lykke Timotej Zachrisson urodziła się w Ystad, na południu Szwecji. Pochodzi z rodziny artystów. Jej matka, Kärsti Stiege, była fotografem i wokalistką punkowego zespołu Tant Strul, z kolei ojciec, Johan Zachrisson, był członkiem popularnego szwedzkiego zespołu Dag Vag. Lykke Li swój pierwszy album, Youth Novels, wydała w 2008 roku, jednak międzynarodową sławę przyniosła jej piosenka, której nie mogło zabraknąć na liście “szwedzkie hity muzyczne” – “I Follow Rivers”.

https://youtu.be/Ww38Bz7mBGg