Melodifestivalen: o co tyle hałasu?

Spróbuj wymienić pięciu artystów, którzy w ostatnich latach reprezentowali Polskę na Konkursie Piosenki Eurowizji. Trudna sprawa? A mowa przecież o dużym wydarzeniu muzycznym na skalę europejską, od kilku lat też i światową (obecność reprezentantów Izraela czy Australii). W Polsce ranga Eurowizji z roku na rok spada. Przyzwyczailiśmy się do bagatelizowania tego konkursu w związku z  udziałem mniej lub bardziej lubianych artystów. Brak sukcesów, brak utożsamiania się wykonawcami, którzy nie potrafili porwać polskiego jak i europejskiego słuchacza. Być może nieco zmieni się podejście po ostatniej wygranej w dziecięcej wersji Eurowizji. Jak to natomiast wygląda na północy Europy? Szwecja kocha Eurowizję, a przygotowania do tego wydarzenia trwają cały rok!

Melodifestivalen

 

Ten, kto wyrusza na Konkurs Piosenki Eurowizji reprezentować Szwecję, musiał przejść długą i trudną drogę. Melodifestivalen, czyli Festiwal Melodii, to krajowe eliminacje do Eurowizji, które w Szwecji organizowane są od 1959 roku. Przygotowania do festiwalu rozpoczynają się praktycznie dzień po finale Eurowizji. Cały Festiwal Melodii składa się z preselekcji, eliminacji i finału. Mello rozpoczyna się co roku w lutym, a pierwszy etap podzielony jest na sześć dużych koncertów, w różnych miastach, które odbywają się w każdą sobotę na terenie całej Szwecji. Z każdego z tych sześciu koncertów wyłanianych jest czworo muzyków: dwoje idzie bezpośrednio do finału, a dwie inne do konkursu Drugiej Szansy. Tam, już w marcu, spotyka się ośmiu muzyków, z których aż czwórka przechodzi do finału. W finale jednak zwycięzca może być tylko jeden. . Wówczas Wygrany jedzie dumnie reprezentować Szwecję na Eurovision Song Contest, który zwykle odbywa się w maju. Same przygotowania do finału w Szwecji trwają okrągły rok. Szwedzi traktują ten temat bardzo poważnie – co widać w wynikach. W całej historii eurowizji Szwedzi wygrali konkurs aż sześć razy. Lepsi byli tylko Irlandczycy, którzy zwycięstwo odnieśli siedem razy.

Szwedzi kochają Mello

 

Telewizja SVT szuka piosenek już na 9 miesięcy przed eliminacjami do Melodifestivalen. Piosenki konkursowe mogą być w każdym języku świata, choć SVT zaznacza, że 10 miejsc przekazuje tylko dla piosenek po szwedzku. Jedynym warunkiem dopuszczenia do udziału w konkursie jest wykazanie, że współpracowało się ze szwedzkim producentem, kompozytorem, czy autorem tekstu. Zgłoszenia, a raczej plik z piosenką, wrzuca się na stronę internetową, podaną przez SVT. To właśnie dlatego nasza polska Margaret miała okazję dwa lata z rzędu wystąpić w Mello. Piosenkarka jest związana ze Szwecją praktycznie od początku swojej kariery. Ma kontrakt ze szwedzką wytwórnią, często tam występuje na różnych festiwalach, jest notowana na listach przebojów i to właśnie Szwedzi napisali dla niej jej największe hity. Niezależnie od tego, czy w Melodifestivalen występują gwiazdy, czy nie – jest to najbardziej popularny program w Szwecji. Kiedy rozpoczyna się sobotni koncert, na ulicy nie ma szans spotkać żywego ducha, bo wszyscy siedzą przed odbiornikami. Festiwal zakorzenił się mocno w kulturze i jest jego ni oderwalną częścią. Szwedzi po prostu kochają muzykę!