Jak działają słuchawki bezprzewodowe?

Kiepsko jest zaczynać dzień od złości. Ale wystarczy sobie wyobrazić tą sytuację: wyciągasz słuchawki z kieszeni. Wiesz, jak one wyglądają, a muzykę chcesz puścić właśnie teraz. Splątane słuchawki to odwieczny problem tych, którzy kochają zabierać ze sobą ulubioną muzykę w drogę. Swoboda ruchu, w dalekiej podróży czy w drodze do pracy, jest niezwykle ważna. Podobny problem mają gamerzy, dla których kabel może stanowić nie lada kłopot podczas grania. W takiej sytuacji słuchawki bezprzewodowe są świetnym rozwiązaniem. Jednak ci, którzy nigdy z nich nie korzystali, mogą mieć wątpliwości: czy to w ogóle działa?

Jak to działa?

Na rynku dostępne są trzy różne technologie, na których oparta jest budowa słuchawek bezprzewodowych. Każda z nich ma swoje zalety, ale też i wady. Jak działają słuchawki bezprzewodowe?

Słuchawki bezprzewodowe na podczerwień działają dzięki przesyłaniu fal świetlnych w zakresie podczerwieni. Przesyłanie dźwięku z urządzenia na słuchawki działa na takich samych zasadach na jakich funkcjonuje pilot do telewizora. Wiąże się to więc z tym, że możliwość korzystania z takich słuchawek ograniczona jest do jednego pomieszczenia, na dodatek z koniecznością zachowania pola widzenia między nadajnikiem a odbiornikiem. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc dla graczy, którzy przez cały czas korzystania ze słuchawek siedzą przed ekranem komputera czy telewizora.

Jeszcze innym rozwiązaniem są słuchawki wykorzystujące fale radiowe. Mechanizm oparty jest na sygnale radiowym w systemie FM, ale wykorzystującym inną częstotliwość, niż tradycyjne radio. Przewagą takich słuchawek, nad tymi działającymi na podczerwień, jest fakt dłuższego zasięgu. Nie ma tu konieczności znajdowania się w zasięgu wzroku nadajnika, można wyjść do innego pomieszczenia, a nawet na zewnątrz. Minusem może być jednak to, że nasz sąsiad również decydował się na zakup takich samych słuchawek – warto więc upewnić się przed zakupem, że istnieje możliwość wyboru kilku różnych częstotliwości.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są słuchawki bezprzewodowe na Bluetooth. Tutaj dźwięk przesyłany jest cyfrowo za pomocą sygnału radiowego, a więc urządzenia nie muszą być dla siebie widoczne, a w słuchaniu muzyki nie będzie przeszkadzać komórka schowany w kieszeni spodni. Ogromną zaletą tych słuchawek jest możliwość bezproblemowego połączenia ich z różnymi urządzeniami: telefonem komórkowym, panelem w samochodzie, telewizorem czy komputerem.

Najnowszym systemem są też słuchawki bezprzewodowe, które łączą się z urządzeniem za pomocą WIFI.

Jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać?

Jeśli zależy Ci na całkowitej wolności od wszelkich kabli, a przy okazji chcesz wygłuszyć otoczenie, idealnym modelem będą słuchawki ANC. Za pomocą jednego przełącznika, można uruchomić technologię Aktywnego Tłumienia , która tłumi wszelkie szumy pochodzące z otoczenia, pozwalając cieszyć się muzyką bez zakłóceń. Słuchawki można podłączyć do urządzenia tradycyjnym kablem, ale istnieje też możliwość połączenia się z dowolnym urządzeniem obsługującym Bluetooth. Dźwięk w słuchawkach będzie krystalicznie czysty i niezakłócony do 10 metrów od urządzenia. Innym rozwiązaniem mogą być słuchawki prawdziwie bezprzewodowe, które działają w oparciu o technologię Bluetooth 5.0. Słuchawek można używać bez przerwy przez trzy godziny, a ich ładowanie do pełnej baterii trwa zaledwie czterdzieści pięć minut. W skład zestawu wchodzą m.in. słuchawki i stacja dokująca, która może też być wykorzystana jako powerbank.