3 powody, dla których warto zacząć bieganie wiosną

“Nowy rok, nowy ja”. Najwięcej planów i postanowień wiąże się zawsze z końcem roku. W sylwestra rozpoczynamy diety, nauki języków obcych, kursy szydełkowania, czy rozpoczynamy treningi. Dlaczego siłownie w styczniu pękają w szwach, a kilka tygodni później pustoszeją? Zacząć swoją przygodę z bieganiem warto zawsze, w każdej porze roku. Jednak wiosna ma dużo większą przewagę nad noworocznymi planami.

Wiosną wszystko budzi się do życia

 

Największą przeszkoda, związaną z realizacją noworocznych postanowień, jest pogoda i towarzysząca styczniowi aura. Kiedy wychodzisz rano do pracy, jest ciemno. Wracasz z pracy – ciemno. Palce u stóp zamarzają, mimo potężnych zimowych butów na nogach, a w twarz wieje przeraźliwie lodowaty wiatr. Jak, w takich okolicznościach przyrody, zmotywować do wyjścia na mróz w butach do biegania? Sprawa wygląda zupełnie inaczej, kiedy dzień staje się dłuższy, temperatura wyższa, a spod śniegu zaczyna przebijać się zieleń traw, ozdobiona gdzieniegdzie kolorowymi płatkami kwiatów. Otaczająca nas zimowa szarzyzna ustępuje, powietrze wokół zaczyna pachnieć, a ludziom wracają siły witalne i chęci do wysiłku fizycznego. Nie jest tajemnicą, że bieganie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu: zwiększa przepływ krwi i ilość naczyń krwionośnych, co pozytywnie wpływa na pracę serca i mózgu. Bieganie wiosną to idealny czas, aby obudzić się z zimowego letargu. A to wszystko… Za darmo.

Wiosna to czas wiosennych hitów

 

Kiedy ruszasz na biegową trasę, jest to czas tylko dla ciebie. Możesz skupić się na sobie, rytmie swojego ciała, oddechu i myślach. Ale to też doskonały moment, by sprawdzić, co gra na wiosennych playlistach. Zimowe i świąteczne piosenki odchodzą już do lamusa, a światowe listy przebojów podbijają hity wyłonione w corocznym rozdaniu nagród Grammy. Czego słucha się teraz na świecie? Triumfatorem tegorocznych Grammys był Childish Gambino, z piosenką This Is America (której współautorem jest Szwed, Ludwig Göransson). Z Childishem, w kategorii najlepsza piosenka, przegrali między innymi Cardi B z I Like It, Drake ze swoim God’s Plan, czy Kendrick Lamar i All The Stars. Wszystkie te kawałki mogą pomóc trzymać rytm podczas biegu. Kapituła doceniła również odkrycie roku, brytyjską wokalistkę i autorkę tekstów, Dua Lipa. Jej kawałek New Rules idealnie nadaje się na jogging. Niezależnie od preferowanego stylu muzycznego bieganie wiosną to czas, który można poświęcić dla siebie!

Od wiosny tylko krok do lata

 

Wraz z nadejściem wiosny do wakacji pozostaje niewiele czasu. Jednak jest to czas wystarczający na to, aby bieganie wiosną korzystnie wpłynęło na naszą plażową sylwetkę i wygląd. Po 30 minutach niezbyt intensywnego biegu możemy spalić ponad 300 kalorii. To mniej więcej tyle, ile wartości energetycznej ma Cheeseburger spod słynnego złotego “M”. Ale nie o same kalorie tu się toczy walka. Przy regularnym wysiłku tłuszcz spala się, a mięśnie rzeźbią całe ciało. Warto nadmienić jeszcze kilka istotnych aspektów: bieganie skutecznie poprawia samopoczucie psychiczne (a ponadto pomaga walczyć z depresją!), chroni stawy i zmniejsza ryzyko występowania przewlekłych chorób (nawet nowotworów!).