7 faktów, których możesz nie wiedzieć o Szwecji

Wydaje nam się, że Szwecja jest blisko, tuż za morską granicą, i nie może być dalekim kulturowo krajem. Prawda jest taka, że Szwecja różni się od Polski znacznie! Oto 7 faktów o Szwecji, z którymi łatwiej będzie zacząć przygodę po tym skandynawskim kraju.

Numer jeden: Natura

Natura jest integralną częścią życia wszystkich Szwedów, do której szacunku uczeni są od najmłodszych lat. Tutaj do odkrycia jest ponad 4 tysiące rezerwatów przyrody i aż 29 parków narodowych. Jedną z najważniejszych i niepisanych norm w życiu codziennym jest równy dostęp do natury, który nazwany jest allemansrätten. Podstawową zasadą jest: nie przeszkadzaj i nie niszcz.

Numer dwa: Przestrzeń

Mówi się, że Szwecja to duży kraj, w którym mieszka mało ludzi. A Szwecja jest ogromna. To piąte pod względem największej powierzchni, państwo w Europie. Jednak na powierzchni przekraczającej 400 tysięcy kilometrów kwadratowych żyje zaledwie 10 milionów ludzi. Podobno też 97% terytorium Szwecji jest niezamieszkane.

Numer trzy Pokój:

Pokój. W 2014 roku Szwecja świętowała dwusetną rocznice stanu bez wojny. Swój ostatni konflikt zbrojny z Norwegią został zakończony w 1814 roku, a od tego czasu w Szwecji trwa nieprzerwany pokój.

Numer cztery: Prawo do miłości.

Szwecja jest dumna ze wspierania ruchów LGBT. To tutaj zalegalizowano związki partnerskie w 1995 roku (jako trzeci kraj na świecie, po Danii i Norwegii). Szwecja jest też piątym w Europie i siódmym na świecie krajem, który zalegalizował małżeństwa jednopłciowe.

Numer pięć: Woda i kamień.

Szwedzka linia brzegowa przekracza aż trzy tysiące kilometrów! Praktycznie cała wschodnia część kraju oblewana jest wodami Zatoki Botnickiej. Ponadto niektórzy twierdzą, że na terytorium Szwecji ilość jezior przekracza 100 tysięcy. Dzięki obecności tylu zbiorników wodnych i ogromnej dbałości o środowisko, woda w kranach w szwedzkich domach jest krystalicznie czysta. Podawana jest do picia nawet noworodkom!

Numer sześć: świętowanie.

Szwedzki kalendarz wypełniony jest różnego rodzaju świętami, imprezami czy innego rodzaju powodami do wyjścia z domu i spotkań z bliskimi. Szwedzi lubią świętować wszystko: koniec lata (kräftskiva) i nadejście wiosny (Valborgsmässoafton), najdłuższy dzień w roku (Midsommar) i jeden z najkrótszych, w postaci Dnia Świętej Łucji (Luciadagen). Są też Dni Piernikowego Domku czy też Premiera Kiszonego Śledzia. Warto też dodać, że Szwedzi równie hucznie świętują te tradycje, które są nam dobrze znane, m.in. Boże Narodzenie czy Wielkanoc.

Numer siedem: Spokój.

Ta det lugnt” może być jednym z pierwszych zdań, które usłyszysz w trakcie podróży do Szwecji. A oznacza ono, po prostu, “wyluzuj”. Nie spiesz się, nie wpychaj w kolejkę, nie denerwuj się z tego powodu, że uciekł Ci autobus. Przyjedzie kolejny, spokojnie! Na wszystko znajdzie się czas!